Seuran esittely

Liikuntaseura Östersundomin Sisu - ÖSSI ry on perustettu vuonna 2008 jatkamaan Östersundomin alueen asukasyhdistysten aloittamaa liikuntaperinnettä.

Össi tarjoaa alueen asukkaille laadukasta ja monipuolista liikuntaa kohtuuhintaan lähellä kotia Östiksen nuorisotalolla ja Sakarinmäen peruskoululla.

Össin liikuntakalenteriin valitaan edellisten kausien hyväksi todettuja kerhoja sekä uusia kerhoja mahdollisuuksien mukaan saatujen palautteiden perusteella.

Össin periaatteena ei ole tuottaa voittoa vaan toimia liikunnallisen elämäntavan edistäjä ja saada mahdollisimman paljon ihmisiä liikkumaan ja tuottaa heille liikuntaelämyksiä. Lasten liikunnan ja harjoittelun keskeinen tavoite on kasvattaa lapsia ja nuoria kohti liikunnallista elämäntapaa, joka kantaa läpi koko elinkaaren.

Össin kevätkausi on ajalla 9.1.-21.5.2017.
Lasten liikunnan kevätjuhla ma 22.5. klo 17.00-18.00
Kesäkausi ja kesäjumpat käynnistyy viikoilla 21-22.
Syyskausi alkaa 4.9.

ENNAKKOTIETOA SYKSYN TARJONNASTA - ILMOITTAUTUMINEN RYHMIIN AUKEAA MYÖHEMMIN

JUMPAT
ma klo 18.30-19.15 X-fit Terhi Nyberg
ma klo 19.30-20.30 Tehotreeni Vesa Uusitalo
ke klo 18-19 Syke&lihaskunto Jonna Suonio
ke klo 19-20 ÖssiFlow Jonna Suonio
(to PILATES 60 min, jos löytyy ohjaaja tunti kello 18-20 välillä)
pe klo 18-19 Latinmix Jose Mesa
la klo 10-11.15 Aamutreeni 75 min, vaihtivat teemat ja ohjaajat, tunnit ajalla 10/2017 - 03/2018
su klo 17-18.10 Sunnuntaitreeni 70 min, vaihtuva teema Mari Ratilainen

LASTENLIIKUNTA
ma klo 15-16 EasySport Össigym-tytöt,  Terhi Nyberg & Elias Mäkinen
ma klo 16-17 EasySport Össigym-pojat, Terhi Nyberg & Elias Mäkinen
ma klo 17-17.45 Temppukerho 3-4v Tenava1  Sini Mantila & Venla Tuuli 
ma klo 17-17.45 Temppukerho 5-6v. Trikkiklubi1 Terhi Nyberg & Elias Mäkinen
ma klo 17.45-18.30 Temppukerho 3-4v. Tenava2 Sini Mantila & Venla Tuuli 
ma klo 17.45-18.30 Temppukerho Trikkiklubi2 5-6v, Terhi Nyberg & Elias Mäkinen
ma 18.30-19.15 Temppukerho: Parkour-Össigym, eskari-ikäiset ja koululaiset
ti klo 17-17.45 Baletti "pienet" 3-5v Jaana Schorin
ti klo 17.45-18.30 Baletti "isot" 6v-> Jaana Schorin
ti klo 18.30-19.30 Showdance, koululaiset, Jaana Schorin
ti klo 17-18 Sirkus "alkeet/pienet" Seikku Högel & Elisa Westerlund
ti klo 18-18.30 Sirkus "jatko/isot" Seikku Högel & Elisa Westerlund
ke klo 13.30-14.30 EasySport 1-3 luokat - ohjaajat auki
ke klo 14.30-15.30 EasySport 4-6 luokat - ohjaajat auki
to klo 18-19 EasySport Breakdance 1-4 luokat, Tuomas Takala & apuohjaaja
to klo 19-20 EasySport BreakDance, 5-9 luokat, Tuomas Takala & apuohjaaja

SÄHLY
ke 20-21
su 18.15-19.00